logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

08.12.2014

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o przeglądzie technicznym pojazdu

Większości właścicieli pojazdów okresowe badania techniczne kojarzą się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Są jednak niezbędne, aby na naszych drogach było bezpieczniej.

Częstotliwość badań

Jeżeli zaopatrujemy się w nowy samochód z salonu, to na pierwsze badanie musimy stawić się przed upływem trzech lat od dnia pierwszej rejestracji. Drugi przegląd wykonujemy dwa lata później. Każdego kolejnego badania dokonuje się co roku. Uprawniony diagnosta, który dokonał przeglądu, w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wyznacza datę kolejnego badania. Występują też wyjątkowe sytuacje, które wymuszają dodatkowe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Ma to miejsce, gdy policja skieruje samochód na badania po kolizji, lub w wyniku kontroli drogowej.

Zakres

Badanie rozpoczyna się od porównania cech identyfikacyjnych pojazdu zapisanych w dokumentach ze stanem faktycznym. W dalszej kolejności sprawdza się dodatkowe wyposażenie pojazdu. Ocenia się prawidłowość pracy poszczególnych układów pojazdu, szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo i ochronę środowiska naturalnego. Najważniejsze elementy, które poddaje się diagnozie to

  • stan ogumienia,
  • działanie oświetlenia,
  • skuteczność hamulców,
  • układ kierowniczy,
  • stan szyb i karoserii,
  • kondycję zawieszenia,
  • stan techniczny nadwozia i podwozia,
  • układ wydechowy,
  • emisję zanieczyszczeń.

Cena

Cennik badań techniczny ustala Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, jest jednakowy dla stacji diagnostycznych w całej Polsce. Pełny cennik dostępny jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29. września 2004 roku, w spawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz.U.2004 nr 223 poz. 2261). Dla samochodów osobowych koszt badania wynosi 98 zł. Do tego dochodzi 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Wykrycie usterki

Jeżeli podczas badania zostanie wykryta jakaś drobna usterka, to samochód nie przechodzi badania, a jego właściciel ma 14 dni na naprawę awarii. Po dokonaniu naprawy kierowca stawia się ponownie w stacji diagnostycznej, tym razem ocenia się tylko ten element, do którego były wcześniej zastrzeżenia. Za to pobiera się opłatę wg cennika ustalonego przez Ministerstwo Infrastruktury. Jeżeli sprawdza się kilka rzeczy i łączny koszt tych badań przekracza cenę całościowego badania (98 zł), to pobiera się tylko kwotę odpowiadającą cenie za całościową diagnozę. W przypadku poważnych uszkodzeń diagnosta może zabrać dowód rejestracyjny i odesłać go do odpowiedniego urzędu. Właściciel pojazdu nie może kontynuować jazdy takim autem, tylko powinien wezwać lawetę i odstawić samochód do naprawy.

Właściwy stan techniczny pojazdu to nie tylko gwarancja bezproblemowego przejścia przeglądu technicznego, ale również dbanie o bezpieczeństwo zarówno własne, jak i innych uczestników ruchu drogowego.


 


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje