logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

22.09.2014

Stan reflektorów samochodowych a bezpieczeństwo

Światła to oczywisty element każdego samochodu. Nie wszyscy sobie jednak zdają sprawę, jak duże znaczenie mają dla bezpieczeństwa i jak właściwie o nie dbać.

Bezpieczeństwo

Od stanu reflektorów samochodowych może zależeć bezpieczeństwo podróżujących samochodem osób i innych uczestników ruchu drogowego. Zabrudzone światła w dużym stopniu ograniczają widoczność. Przez to kierowca później zauważa przeszkodę i jego reakcja też jest opóźniona. Zagrożeniem są zmatowiałe klosze, które niedostatecznie oświetlają drogę i oślepiają innych jej użytkowników. Świtało z takiego reflektora jest mocno rozproszone i brakuje wyraźnego rozgraniczenia między światłem a cieniem. Nocna i wieczorna jazda ze zniszczonymi lub brudnymi reflektorami jest uciążliwa i męcząca dla kierowy pojazdu.

Konserwacja reflektorów

Z upływem czasu klosze reflektorów z tworzyw sztucznych mogą matowieć, mętnieć, pojawiają się na nich rysy i odbarwienia, dlatego warto od czasu do czasu przeprowadzać ich oględziny. Jeżeli uszkodzenia nie są zbyt poważne można poradzić sobie z nimi samemu. Zarysowań pozbędziemy się polerując refraktory specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Niektórzy używają w tym celu zmoczonego papieru ściernego, ale niedoświadczone osoby powinny z tym bardzo uważać, by nie spowodować jeszcze większych uszkodzeń. Na rynku pojawiły się też środki przeznaczone do zabezpieczania reflektorów m.in. przed promieniowaniem UV, kwaśnymi deszczami. W samochodach z wycieraczkami reflektorów należy zatroszczyć się  o stan piórek, aby faktycznie oczyszczały, a nie rysowały powierzchnię po której pracują. W samochodach ze spryskiwaczami reflektorów potężne znacznie ma jakość płynu. Z kolei przy bardzo poważnych uszkodzeniach żadne zabiegi nie pomogą i najlepiej wymienić lampę na nową.

Gość porad

Dobrą praktyką jest wymienianie żarówek parami. Moją one określoną żywotność i jeżeli jedna się przepaliła, to duże prawdopodobieństwo, że i ta druga nie świeci już z pełną mocą. Poza tym, obie powinny być tego samego producenta i tupu, aby zachować symetrię oświetlenia. Szczególną uwagę zwracajmy na żarówki z prawej strony samochodu. W związku z tym, że koła z tej strony pojazdu są narażone na kontakt z nierównymi poboczami, to częściej ulegają wczasom i dlatego są bardziej podatne na awarie. Podczas wymiany żarówki nie powinno się dotykać jej szklanej części, ponieważ brud i pot z naszych dłoni może obniżyć wytrzymałość lampki. Stawiajmy na jakość żarówek i używajmy tych sprawdzonych, o wysokiej renomie. Tylne światła też się brudzą - nie zapominajmy o nich. Dbajmy o to, by sprawdzać ustawianie świateł podczas każdego przeglądu samochodu.

Nie zawsze pogorszenie oświetlenia samochodu jest dla jego właściciela sprawą oczywistą. Jeżeli nie wynika ze zdarzenia nagłego, jak przepalenie żarówki, czy kolizja drogowa, tylko jest stopniowym zużywaniem się reflektorów, mogącym trwać kilka lat to kierowca może tego nie zauważyć. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby skontrolowali stan oświetlenia swoich pojazdów!


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje