logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

12.01.2015

Jak szybko sprzedać używany samochód?

Każdy, kto planuje sprzedać samochód chciałby to zrobić szybko i po korzystnej cenie. Nie zawsze jednak da się jednocześnie spełnić te dwie wytyczne. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy lepiej samemu zamieścić ogłoszenie, czy udać się do pośrednika?

Samodzielna sprzedaż

W celu sprzedaży samochodu należy przygotować odpowiednie ogłoszenie - dobrze opatrzyć je zdjęciami pojazdu i szczegółowym opisem. Następnie trzeba ustalić ceną, po jakiej chcemy sprzedać samochód. Kupujący prawdopodobnie będą ją negocjować, dlatego warto to wziąć pod uwagę już na etapie wyceniania auta. Dobrze jest sprawdzić ile kosztują samochody podobne do naszego. Gdy już zgłoszą się osoby chcące obejrzeć auto bądźmy przygotowani na ewentualne pytania np.: dlaczego sprzedajemy samochód, czy jesteśmy pierwszym właścicielem, czy mamy dowód nabycia pojazdu, jakich napraw ostatnio dokonaliśmy? Kupujący może chcieć sprawdzić stan techniczny samochodu w warsztacie. Dobrze jest ustalić wcześniej, kto zapłaci za wizytę w warsztacie, aby nie doszło do nieporozumień. Zadbajmy, aby prawidłowo spisać umowę, wzory takich umów są łatwo dostępne w Internecie. Po sprzedaży usuńmy zamieszczone ogłoszenie, aby uniknąć telefonów od kolejnych zainteresowanych osób.

plusy tego rozwiązania:

  • zazwyczaj uzyskanie satysfakcjonującej ceny sprzedaży
  • do czasu sprzedaży możliwość korzystania z pojazdu

minusy tego rozwiązania:

  • konieczność przygotowania ofert
  • obowiązek umawiania się na spotkania z potencjalnymi kupującym
  • potrzeba regularnego dbania o pojazd

Umowa z komisem

Przedsiębiorcy, którzy zawodowo zajmują się pośredniczeniem w sprzedaży samochodów spisują z nami umowę komisu. W umowie zobowiązują się do sprzedaży samochodu w swoim imieniu i na rachunek osoby oddającej auto w komis w zamian za prowizję od sprzedaży. Pojazd w ramach umowy wciąż jest naszą własnością, aż do chwili sprzedaży. Umowa sprzedaży będzie zawarta pomiędzy kupującym a komisem. Oddając auto w komis ustalamy cenę minimalną, po jakiej chcemy sprzedać samochód. Jeśli pojazd zostanie sprzedany za wyższą kwotę należy nam się nadwyżka. Jeżeli cena będzie niższa, to komis powinien zwrócić różnicę.

plusy tego rozwiązania:

  • nie trzeba szukać kupców
  • często jest to szybka forma sprzedaży samochodu

minusy tego rozwiązania:

  • przez oddanie samochodu na parking przy kominie nie możemy z niego korzysta
  • przymus zapłaty prowizji od sprzedaż
  • ryzyko, że komis nie zadba odpowiednio o samochód

Auto skup

W tym przypadku zawieramy typową umowę kupna-sprzedaży. Jest to sposób na szybką sprzedaż auta, lecz nie zawsze zaproponowana cena kupna będzie nas zadowalać. Najczęściej transakcja odbywa się w ten sposób, że sprzedający kontaktuje się ze skupem. Ten przeprowadza wywiad na temat samochodu i sam odbiera go od kupującego. Podczas jednego spotkania dokonuje się oględzin auta, ustala cenę i podpisuje umowę. Z tej możliwości korzysta się najczęściej w tedy, gdy zależy nam szybkiej sprzedaży, lub gdy zniechęciliśmy się do szukania kupca poprzez ogłoszenia.

plusy tego rozwiązania:

  • szybkość dokonania transakcji i otrzymania pieniędzy
  • brak konieczności przygotowywania ogłoszenia, umawiania się na spotkania z zainteresowanymi osobami, regularnego dbania o stan auta

minusy tego rozwiązania:

  • cena nie zawsze jest tak wysoka jakbyśmy tego chcieli

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Każdy sam musi zdecydować, na czym zależy mu najbardziej, na szybkiej sprzedaży, czy może na wynegocjowaniu jak najwyższej ceny i wybrać właściwe rozwiązanie.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje