logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

22.12.2014

Jak kupować części?

Właściciele pojazdów wielokrotnie zastanawiają się, gdzie kupić części tak, aby nie stracić czasu na wybór najlepszej oferty i jednocześnie nie przepłacić. My podpowiadamy czym się kierować przy wyborze sprzedawcy i na co zwracać uwagę wybierając części.

W Internecie

Zakupy przez Internet stają się coraz popularniejsze, dotyczy to również części i akcesoriów do pojazdów. Ten sposób na zakupy jest komfortowy, ponieważ bez wychodzenia z domu możemy porównać ceny potrzebnego produktu w kilkunastu sklepach internetowych i w serwisach aukcyjnych. Szybko ocenić, która oferta jest najkorzystniejsza i wybrać najwygodniejszą formę odbioru. Przez Internet często kupują osoby zapracowane, ponieważ zakupów mogą dokonywać o dogodnych dla nich porach i nie są ograniczeni sztywnymi godzinami otwarcia sklepów stacjonarnych.

Poza tym, przy umowach zawieranych na odległość mamy możliwość zwrócenia towaru bez podania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od chwili otrzymania przesyłki. Dzięki temu prawu nie musimy się martwić, że kupimy niewłaściwą lub wadliwą część, a pieniądze przepadną. Towar odsyłamy na swój koszt. Jedak sprzedawca ma obowiązek oddać nam pieniądze, które wydaliśmy zarówno na produkt jak i na wysyłkę. Ma na to czternaście dni od dnia, w którym zwróciliśmy część. Chcąc zwrócić towar musimy wystosować do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Wzór takiego pisma można znaleźć w sieci np. na stronie internetowej Federacji Konsumentów.

Od umowy nie można odstąpić w ten sposób, jeżeli sprzedający jest osobą prywatną, a nie przedsiębiorstwem. Wówczas liczy się powód, dla którego chcemy odstąpić od umowy. O zwrot pieniędzy lub obniżenie ceny podzespołu możemy ubiegać się tylko wtedy, gdy okazuje się że towar ma wady, o których nie zostaliśmy poinformowani przed zakupem. Jednakże kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. W żadnym wypadku nie można zwrócić części wylicytowanej.

Nie zawsze korzystanie z prawa do odstąpienie od umowy będzie dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak szczególnie w tedy, gdy koszty odesłania części sprzedającemu są znaczne. Dlatego zawsze należy przemyśleć swój zakup, przeczytać opis i obejrzeć zdjęcia części. Sprzedający chętnie rozwiewają wszelkie wątpliwości i udzielają wyjaśnień telefoniczne lub mejlowo. Można też ich poprosić o przesłanie dodatkowych zdjęć.
 

25 grudnia 2014 roku zmieniają się przepisy dotyczące zakupów zawieranych na odległość, konsumenci zyskają więcej praw. Tego dnia wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014, poz. 827). W myśl tej ustawy kupujący będą mieć 14 dni na odstąpienie od umowy, a nie 10 jak do tej pory. Sprzedawcy zostaną zobowiązani do informowania i tym swoich klientów, w przeciwnym razie konsument otrzyma dodatkowe 12 miesięcy na rezygnację z towaru i nie będzie odpowiadał za jego zużycie. Ponadto, jeżeli sprzedający nie poinformuje prawidłowo klienta o kosztach zwrotu towaru, to sam poniesie koszty zwrotu. Klient, zamiast uprawnień z tytułu niezgodności z umową, będzie korzystał z rękojmi, która zostanie uregulowana w kodeksie cywilnym. Jeżeli kupimy wadliwy produkt, składając reklamację będziemy mogli wybierać między naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy.

 

Zakup części przez Internet nie zawsze jest w całkowicie bezpieczny lub zdarza się, że część różni się od opisu na stronie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zakupy robić w sprawdzonych miejscach o dobrych opiniach lub tam, gdzie można zweryfikować sprzedawcę. Przedsiębiorcom nie zależy na oszustwach, bo wiadomość o ich nieuczciwości szybko się rozniesie i stracą klientów. Ryzykowniejsze są zakupy u osób fizycznych, bo trudniej potwierdzić prawdziwość ich danych.

Najpopularniejsze miejsca, gdzie użytkownicy Internetu szukają części do swoich pojazdów to lokalne serwisy ogłoszeniowe, serwis aukcyjny Allegro i sklepy motoryzacyjne działające online. Coraz więcej użytkowników przyciąga internetowa, szybko rozrastająca się giełda części Omoto.pl. Znajdziemy tam zarówno części używane, regenerowana jak i nowe.

Plusem zakupów prze Omoto.pl jest fakt, że prezentowanie części jest mocno ujednolicone, co znacznie przyspiesza i ułatwia porównywanie ofert. Dokonując zakupów przez Omoto.pl mamy pewność, że kupujemy od zweryfikowanej firmy. Dodatkowo, dane każdego sprzedawcy są widocze przy opisie jego oferty, więc sami też możemy się upewnić, że mamy do czynienia z legalnie działającą firmą.

Serwis nie ogranicza się do części samochodowych, można tam szukać podzespołów do szerokiej gamy pojazdów: samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, maszyny budowlane, autobusy i inne. Wyszukiwanie części nikomu nie powinno sprawić problemów, bo strona pozwala na szukanie tematyczne.

W sklepie stacjonarnym

Udając się do sklepu stacjonarnego warto kierować się pozytywnymi opiniami o tym sklepie lub swoimi wcześniejszymi doświadczeniami. Dobre sklepy mają dostępu do kilku różnych hurtowni motoryzacyjnych, tak by mogły szybko sprowadzić to, czego nie mają aktualnie w magazynie. Inna spawa, czy pracownikowi będzie chciało się poświęcić czas na wyszukanie trudniej dostępnych, nietypowych części. To ważne, aby mieć zaufanie do sprzedawcy i pewność, że jeżeli on nie znalazł tej części to znaczy, że jej zakup w ten sposób jest nie możliwy i należy szukać w innych źródłach.

Musimy liczyć się z tym, że sklep stacjonarny nie ma obowiązku przyjąć zwrotu zakupionego towaru. Dlatego, aby mieć pewność, że zakupimy właściwą część dobrze jest spisać jej numer i podać go sprzedawcy. Numeru części można szukać na aktualnie posiadanym egzemplarzu, wyszukać w jakimś katalogu lub na forum internetowym. Jeżeli jest taka możliwość to dobrze jest udać się do sklepu w wymontowaną częścią. Numery oryginalne mogą posiadać swoje odpowiedniki u producentów zamienników, warto poszukać także tej informacji lub zapytać o to sprzedawcę. Im więcej znamy danych pojazdu tym większe prawdopodobieństwo, że dobierzmy właściwą część, dlatego podczas zakupów dobrze jest znać rok produkcji pojazdu, pojemność, moc, dane na temat silnika. Finalizując zakup zawsze warto zapytać o rabat, szczególnie jeżeli kupuje się kilka części na raz.

W serwisie fabrycznym

Serwisy zazwyczaj posiadają części do większości produkowanych przez siebie samochodów, więc nie powinno być problemu ze zdobyciem tam części. Ponadto te placówki oferują wymianę podzespołów. Dostaniemy tu gwarancję zarówno na części jak i a na usługi. W serwisie nie będzie problemu z dobraniem części do modelu. Podzespoły na pewno będą oryginalne i dobrze dopasowane.

Do zakupów w autoryzowanym serwisie mogą zniechęcić obowiązujące tam ceny, które są dość wysokie. Nie każdy może sobie pozwolić na tak drogie zakupy, szczególnie jeżeli jednorazowo potrzebuje kilku części.

Na szrocie

Jeżeli nowe części są trudno dostępne lub drogie to warto popytać o nie na pobliskim auto złomie lub w stacji demontażu pojazdów. Każdy szrot ma własne zasady, co do sposobu zakupów w takim miejscu. W niektórych elementy są już wymontowane lub można jakąś część zamówić, a pracownicy ją dla nas przygotują. Tamtejsze części są zazwyczaj uporządkowane i opatrzone metkami zawierającymi informacje o pojeździe z jakiego pochodzą. W innych samemu chodzi się po placu, szuka odpowiednich części i własnoręcznie dokonuje demontażu. Szerokie grono auto złomów sprzedaje część stacjonarnie i przez Internet. Na ceny ma wpływ ilość pracy włożonej przez pracowników szrotu w odzyskanie danej części.

Osobom szukającym miejsc, w których mogliby kupić części z drugiej ręki, z pomocą przychodzi portal Szroty.pl. Strona, która zajmuje się tematyką używanych części samochodowych i złomowania pojazdów. Dostępny jest na niej największy, ogólnopolski katalog firm sprzedających używane części do pojazdów oraz stacji demontażu pojazdów. Właściciele pojazdów mogą skorzystać w prostej w użyciu wyszukiwarki sprzedawców. Mają wgląd do aktualnych danych teleadresowych i map z lokalizacją każdego sprzedawcy. Szroty.pl to też ciekawe artykuły i porady motoryzacyjne.

Właścicieli pojazdów na pewno zainteresuje możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń na stronie Szroty.pl. Wystarczy wejść na zakładkę “szukaj części” i wypełnić krótki formularz: napisać jakiej części się szuka, wybrać do kogo kieruje się zapytanie (sprzedawcy z całej Polski, z konkretnego województwa), pozostawić kontakt do siebie i czekać na odpowiedź. Takie ogłoszenia wędrują do firm zarejestrowanych w serwisie.

Kupując na szrocie, tak samo jak podczas zakupów w sklepie motoryzacyjnym, warto mieć przy sobie starą część na wzór, znać jej numer lub zdać się na doświadczenie pracowników auto złomu. Wybierając używane części warto zwrócić uwagę na to w jakim są stanie. Na przykład jeżeli kupujemy elementy blacharskie to sprawdźmy, czy mają wszystkie uchwyty montażowe, a przy wyborze lusterek porównajmy ich wielkość i pole widzenia z dotychczasowymi. Szczególnie uważajmy przy kupnie podzespołów, o których wiemy, że w danym modelu psują się nagminnie, bo istnieje duże prawdopodobieństwo kupienia używki, która za chwilę też się popsuje.

Wiele podzespołów można zastąpić częściami z drugiej ręki, jednak nie wszystkie. Należy się dobrze zastanowić przez zakupem elementów z demontażu, które bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo np. poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, układu hamulców czy zawieszenia. Nie ma za to żadnego ryzyka przy zakupie używanych części karoserii. Śmiało można wybierać wśród zderzaków lusterek czy drzwi pochodzących z demontażu. W szeregu przypadków jest to nawet lepsze rozwiązanie niż zakup drogich nowych części lub słabej jakości zamienników.

Podsumowując: Internet do doskonałe miejsce, by szybko porównać ceny, znajdziemy tam jednocześnie części nowe i używane. Przemyślmy każdy zakup i postarajmy się jak najlepiej dobrać potrzebną część. Jeżeli szukamy części, która nie odpowiada za bezpieczeństwo, a w sklepie lub autoryzowanym serwisie jest droga, to lepiej poszukać używanej pochodzącej z demontażu.

Wkrótce ukaże się kolejny artykuł o tematyce kupna-sprzedaży części do pojazdów. Serdecznie zapraszamy! Zespół Omoto.pl.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje