logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

21.08.2017

Szroty: poradnik poszukiwacza skarbów z drugiej ręki

Części samochodowe przypominają nieco ubrania. Są osoby, które nigdy nie wezmą pod uwagę zakupu czegoś używanego. Z drugiej strony, istnieje całkiem spora grupa pasjonatów przedzierania się przez całe stosy różnych wyrobów w poszukiwaniu perełek. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczacie, warto pamiętać, że są miejsca, w których czasem można znaleźć części do auta, które już dawno wypadły z obiegu. Tymi miejscami są szroty, na których upolować można niemalże wszystko - od elementów karoserii, poprzez opony, do wyposażenia wnętrza.

 

Czego warto szukać na szrocie?

 

Przede wszystkim: rzadkich części, które zeszły z linii produkcyjnej. Nie wszystkie części samochodowe przestają się nadawać do użytku jednocześnie z pojazdem. Wiele z elementów, które możecie znaleźć na szrocie, są wyjątkowo dobrej jakości. Bardzo często pochodzą one bezpośrednio od oryginalnego producenta, a między elementami z drugiej ręki wylądowały tylko dlatego, że zezłomowano samochód, w którym je zainstalowano.

Wizyta na pobliskim szrocie to dobry pomysł, jeśli szukacie zamiennych foteli, lamp, reflektorów zderzaków, elementów nadwozia czy szyb. Zdarzyć się może, że traficie na wyjątkowo dobrze zachowane, oryginalne opony, których cena będzie znacznie niższa od całkiem nowego kompletu.

 

Czego nie kupować na szrocie?

 

Zasada jest prosta: unikajcie kupowania elementów, od których zależy Wasze bezpieczeństwo, lub których stanu nie jesteście w stanie obiektywnie ocenić. Regulacje prawne dotyczące używanych części samochodowych zabraniają sprzedaży i kupna elementów takich, jak elementy układu hamulcowego, poduszki powietrzne, elementy instalacji LPG czy napędu kierowniczego. Upraszczając: jeśli usterka jakiegoś elementu może spowodować wypadek lub narazić Wasze życie i zdrowie, nie jest to część, której chcecie szukać na szrocie.

 

Jak bezpiecznie kupować na szrocie?

 

Sprzedaż używanych części samochodowych to niestety pole do popisu dla wielu nierzetelnych sprzedawców. Dlatego też warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i swojego portfela.

Po pierwsze, upewnijcie się, że kupujecie od wiarygodnego sprzedawcy. Zajrzyjcie do internetu po opinie innych klientów oraz sprawdźcie, czy dany szrot jest wymieniony w odpowiednich rejestrach firm, czy choćby w katalogach tego rodzaju miejsc.

Po drugie, przeprowadźcie dokładne oględziny kupowanego elementu. Ważne, abyście posiadali odpowiednią wiedzę mechaniczną, która pozwoli skontrolować stan oglądanej przez Was części. Jeśli nie jesteście pewni jej jakości, poproście o pomoc profesjonalnego mechanika, który poświęci czas, by Wam pomóc. W przypadku opon ważne jest, aby skontrolować stan bieżników i możliwe deformacje ich kształtu.

Nie zapomnijcie również zapoznać się z zasadami, według których sprzedaje sklep, i jego polityką ewentualnych zwrotów.

 

Podsumowując: szrotom warto dać szansę, jeśli szukacie oryginalnych części po niższej cenie. Nie każdy element samochodu musi być całkowicie nowy. Dopóki nie zagraża to Waszemu bezpieczeństwu na drodze, spokojnie można rozważyć odciążenie portfela i wybranie równie sprawnego, tańszego zamiennika.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

RegulaminAkceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje