logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

06.10.2016

Dlaczego warto kupić opony zimowe?

Opony zimowe zostały zaprojektowane po to, aby zapewnić lepszą przyczepność, sterowność oraz hamowanie na drogach pokrytych śniegiem lub błotem pośniegowym.  Biorąc pod uwagę ocieplający się klimat wielu kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych. W Polsce to nadal ryzykowna decyzja, gdyż warunki pogodowe – zwłaszcza zimą – potrafią się szybko zmieniać i dlatego warto zakupić opony zimowe.

Opony zimowe – zalety

Opony zimowe posiadają specjalnie zaprojektowany bieżnik oraz wykonane są z odpowiednio dobranej mieszanki, dzięki czemu na nawierzchni pokrytej śniegiem nie mają sobie równych. Obwodowe wyżłobienia w większym stopniu pomagają odprowadzać śnieg, breję lub wodę z powierzchni opon, dzięki czemu opony zimowe trzymają się drogi lepiej niż całoroczne, o letnich nie wspominając. Mieszanka, z której wykonany jest bieżnik, pozwalają na optymalne zachowanie się opony w sytuacji, gdy temperatura spada poniżej 4-5 stopni.

Nawet jeśli twoje auto posiada system kontroli trakcji lub ABS, opony zimowe mają dodatkowe zalety. Systemy te chronią koła przed kręceniem spowodowanym użyciem zbyt dużej mocy lub zabezpieczają hamulce przed blokowaniem się przy zbyt gwałtownym hamowaniu. Nie wpływają jednak na przyczepność. Na to wpływ mają tylko opony.

Zmiana na opony zimowe wydłuża także żywotność twoich opon letnich lub całorocznych. Dodatkowo taki zabieg zabezpieczy te opony i felgi, które używasz przez większość roku przed niekorzystnymi warunkami panującymi podczas zimowych miesięcy.

Dlaczego powinno się kupować cztery opony zimowe?

W przypadku zakupu lub wymiany opon na zimowe w celu zachowania bezpieczeństwa, kontroli nad pojazdem oraz przyczepności zaleca się wymianę całego kompletu opon. Wymiana jednej lub dwóch opon może mieć negatywne skutki. Odnosi się to do wszystkich rodzajów aut – niezależnie od napędu.

Nie warto także eksperymentować i zakładać w swoim aucie mieszanki opon np. całorocznych i zimowych. Założenie takiej mieszanki opon sprawi, że przednia i tylna oś będą charakteryzowały się nierówną przyczepnością, a sterowanie autem może być bardzo niewygodne. Taki eksperyment może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Pamiętaj także, aby zmienić opony zimowe na letnie lub całoroczne po zimie. Gdy temperatura wzrasta opony zimowe tracą swoje właściwości, a dodatkowo przy plusowych temperaturach o wiele szybciej się zużywają.  

 

< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

RegulaminAkceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje