logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

23.03.2015

Uszkodzona szyba - do wymiany czy naprawy?

Nie wszystkie uszkodzenia szyb samochodowych kwalifikują je do wymiany. Niektóre można naprawić, co jest tańsze niż wymiana całej szyby.

Które uszkodzenia można naprawić?

Uszkodzenia nadające się do naprawy to zazwyczaj punktowe odpryski wierzchniej warstwy szyby lub pęknięcia o różnej długości. Pojawiają się najczęściej w wyniku uderzenia kamyka wprowadzonego w ruch przez koła innego pojazdu lub jakimś narzędziem podczas próby włamania przez przednią szybę. Szyba może pęknąć wzdłuż głębszej rysy, gdy skrobiemy z niej lód zimą albo wówczas, gdy samochód uległ wypadkowi i dokonano nieprawidłowej naprawy blacharskiej. Inny rodzaj defektu to matowe smugi w kształcie łuku powstałe w wyniku korzystania ze zużytych piór wycieraczek. Ważna jest wielkość uszkodzenie. Przy odpryskach punktowych lub tak zwanych pajączkach uszkodzony obszar nie może być większy niż moneta 2 lub 5 złotowa. Defekt nie może być zlokalizowany zbyt blisko krawędzi szyby (minimum 10 cm od krawędzi).

Na czym polega naprawa?

Po pierwsze miejsce naprawy należy odpowiednio przygotować - usunąć wilgoć i zanieczyszczenia. Później należy wyssać powietrze zgromadzone w uszkodzeniu. Kolejny krok to wtłaczanie żywicy, którą trzeba utwardzić przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. Końcowy etap polega na wstrzyknięciu tak zwanej gęstej żywicy i usunięciu jej nadmiaru przy pomocy żyletki lub ostrego nożyka. Po takiej operacji powstaje mało widoczny ślad, jednak szyba dalej już nie pęknie. Napraw dokonują specjalizujące się w tym warsztaty. Fachofcy zapewniają, że taki zabieg na szybie jest zupełnie bezpieczny i często udzielają gwarancji na swoje usługi. Czas naprawy zależy od wielkości uszkodzenia. Przy małych ubytkach to zazwyczaj 15-20 minut. Im krótszy czas od powstania uszkodzenia do naprawy, tym mniejszy ślad pozostaje po naprawie. Chodzi o to, aby w uszkodzeniu zebrało się jak najmniej zanieczyszczeń. Po pojawieniu się pęknięcia najlepiej od razu je zabezpieczyć, posłuży do tego choćby zwykła biurowa taśma klejąca.

Po co naprawiać?

Gównie po to, aby zapobiec rozrastaniu się uszkodzeń i w ten sposób uniknąć konieczności wymiany całej szyby. Co jak wiadomo, jest droższe niż napawa. Poza tym defekty na szybie przedniej mogą ograniczać pole widzenia kierowcy lub załamywać światło rażąc go. Za pęknięcia szyby czołowej uznane podczas kontroli drogowej za zagrażające bezpieczeństwu grozi mandat karny. Jeżeli diagnosta podczas przeglądu technicznego pojazdu również uzna, że skaza na szybie zagraża bezpieczeństwu ruch drogowego nie przedłuży ważności badania technicznego samochodu. Napawa nie narusza fabrycznego montażu szyby do karoserii, czyli uszczelki, listwy i klipsy zaciskowe pozostają na tym samym miejscu. Zachowana zostaje oryginalna szyba, więc podczas ewentualnej odsprzedaży samochodu może to stanowić dowód bez wypadkowości samochodu.

Kiedy wymienić?

Wówczas, gdy uszkodzenie jest poważne lub napawa nie jest możliwa. Nie jest dopuszczalna eliminacja pęknięć kończących się na krawędzi szyby lub pod uszczelką. Nie naprawia się odprysków i rys po wewnętrznej stronie szyby. Wymianę zaleca się, gdy uszkodzeń jest dużo lub są rozległe. Wymiana polega na demontaży starej szyby i zastąpieniu jej inną. Po wyjęciu szyby miejsce, w którym była osadzona, czyści się. W starszych pojazdach elementy blacharskie przyległe do szyby mogą okazać się skorodowane, dlatego należy wyczyścić i zabezpieczyć ogniska korozyjne. Nowo montowana szyba powinna być bez zabrudzeń i odtłuszczona. Montuje się zarówno nowe jak i używane szyby.

Ważne, by uszkodzenia naprawić jak najszybciej od momentu powstania, ponieważ uszkodzenia mechaniczne szyb z czasem mogą się powiększać. Nie zawsze napawa jest możliwa, czasami niezbędna może okazać się wymiana szyby.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje