logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

07.04.2015

Kupujemy alkomat - co wziąć pod uwagę?

Chcesz kupić alkomat, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę decydując się na zakup alkomatu i jakie typy tego urządzenia można spotkać na rynku.

Typy alkomatów

Głównym elementem różniącym poszczególne rodzaje alkomatów jest rodzaj zastosowanego czujnika. Wyróżniamy trzy podstawowe sensory odpowiadające za pomiar: półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne.
Mierniki półprzewodnikowe są najtańsze, dlatego ciszą się sporą popularnością. Jednak zazwyczaj są mało dokładne i bywają zawodne, ponieważ mogą reagować też na inne substancje niż alkohol np. nikotyna, niektóre pokarmy.
Dokładniejsze są czujniki elektrochemiczne. Etanol z wydychanego powietrza wprowadzany jest w reakcję chemiczną ze związkiem chemicznym zastosowanym w urządzeniu (np. nadmanganian potasu, platyna). W ten sposób wytwarza się kwas octowy, co uwalnia prąd elektryczny o napięciu odpowiadającym zawartości alkoholu. Trzeba pamiętać o regularnej kalibracji tych testów. Alkomaty o takiej takiej technologi wykorzystuje policja.

Najdokładniejszym miernikiem jest test oparty o sensor spektrofotometryczny. Takie mierniki wykorzystywane są zazwyczaj jedynie w stacjonarnych urządzeniach dowodowych i są bardzo drogie.

Wybór urządzenia

Przymierzając się do zakupu alkomatu trzeba liczyć się z tym, że jeżeli wybierzemy tańsze urządzenie półprzewodnikowe, to nie możemy zawierzyć ich dokładności. Za wyższą ceną alkomatów elektrochemicznych stoi też większa dokładność pomiarów. Wszystko zależy od tego jak często i w jakich okolicznościach będziemy używać alkomatu. Jeżeli miernik ma być tylko gadżetem na imprezach to nie warto inwestować pieniędzy w drogi sprzęt. Jeżeli natomiast potrzebujesz dokładniejszych wyników, bo na przykład twoja praca wymaga od ciebie absolutnej trzeźwości rozejrzyj się za droższym alkomatem elektrochemicznym. Trwałość czujników elektrochemicznych jest większa niż półprzewodnikowych, dlatego przy właściwym użytkowaniu i regularnej kalibracji takie urządzenie powinno służyć nam dłużej. Przyjmuje się, że żywotność sensorów elektrochemicznych to około 5 lat.

Zasady użytkowania

Każde urządzenie pomiarowe powinno być co jakiś czas serwisowane. W przypadku alkomatów jest to kalibracja. Alkomaty kalibruje się nie rzadziej niż co sześć miesięcy i za każdym razem,  gdy zauważymy, że wyniki pomiarów są niepoprawne. Słabej jakości pół przewodniki mogą się rozkalibrować już po kilku użyciach. Do badania podchodzi się po co najmniej 20-30 minutach od spożycia alkoholu. Tyle wynosi czas wchłonięcia się alkoholu z żołądka do krwi. Ponadto zaraz po spożyciu w ustach pozostają resztki przyjętych pokarmów i napojów - pozostały alkohol spowoduje, że w wydychanym powietrzu będzie zbyt duże stężenie alkoholu. Może to doprowadzić do rozkalibrowania urządzenia lub spalenia sensora.

Wybierając alkomat do własnego użytku wieź pod uwagę nie tylko cenę, ale też rodzaj sensora - zastosowanej technologii pomiaru. Nie warto wydawać pieniędzy na tester słabej jakości, który prawdopodobnie po kilku użyciach już nie będzie spełniał swojej funkcji, a wyniki będą przekłamane. Nie zapomnij zapytać sprzedawcy o zasady serwisowana urządzenia, bo kalibracja jest niezbędna do prawidłowej pracy tego sprzętu.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje