logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

22.06.2015

Kto nie musi zapinać pasów?

Chociaż nie każdy je lubi, to jednak są pierwszą linią obrony podczas wypadku. Bo kiedy nadwozie samochodu walczy o rozproszenie powstałej energii, pasy utrzymują ciała podróżnych we właściwym miejscu.

Pasażer bez pasów

To kierowca ma obowiązek dopilnować, aby wszyscy pasażerowie zapięli pasy bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu stu złotowy mandat i 4 punkty karne z tytułu niewłaściwego przewożenia pasażetrów.  Wysokość kary jest niezależna od liczby podróżujących bez pasów. Pasażer też dostanie mandat, w identycznej kwocie. To samo tyczy się kierowców taksówek i osób, które przewożą. Kierowca powinien zadbać o to, by wszystkie osoby w pojeździe były zapięte, nie tylko z obawy przed mandatem, ale również dla swojego bezpieczeństwa. Jeżeli sam kierowca zastał przyłapany w niezapiętych pasach to dostaje 100 zł madnatu i dwa punkty karne. Ogromne zagrożenie stwarzaj nieprzypięta osoba na tylnej kanapie samochodu. Podczas nagłego hamowania albo zderzenia samochodu z przeszkodą jej masa gwałtownie wzrasta, nawet do kilku ton. Uderzając w fotel kierowcy może zabić siedzącą tam osobę.

Zwolnienia z obowiązku

Niektóre osoby są zwolnione z obowiązku zapinania pasów. Dotyczy to osób, które posiadają orzeczenie lekarskie o występowaniu przeciwwskazań do zapinania pasów z powodów zdrowotnych, kobiet w widocznej ciąży i kierowcy taksówki osobowej, jeżeli przewozi pasażera. Pasów nie muszą zapinać instruktorzy prowadzący naukę jazdy i egzaminatorzy podczas egzaminu na prawo jazdy, osoby chore lub niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim, a także zespół medyczny podczas udzielania pomocy. Do zwolnień uwapniony jest szereg funkcjonariuszy przewożących zatrzymanego: policjant, funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny, funkcjonariusz Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatnie grupy osób zwolnione z zapiania pasów to funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych oraz konwojenci podczas przewożenia wartości pieniężnych.

Kobiety w ciąży

Mimo, że kobiety ciężarne nie muszą zapinać pasów, to dla bezpieczeństwa własnego i dziecka powinny to robić. Mitem jest, że pasy uszkadzają płód. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie. Jak prawidłowo zapinać pasy w ciąży? Przed ich zapięciem kobiety powinny zdjąć nadmiar odzieży, aby pas znalazł się jak najbliżej ciała. Pas biodrowy przeciąga się nad udami tak, aby leżał jak najbardziej płasko pod brzuchem. Pas piersiowy powinien zaleźć się pomiędzy piersiami. Całość ma być dociśnięta. Wówczas najlepiej chroniony jest brzuch i znajdujący się w nim płód.

Dla niektórych są niewygodne, inny o nich zapominają, a kolejni nie wierzą w ich skuteczność. Jednak zapięcie pasów to najskuteczniejszy sposób na ograniczenie powstawania obrażeń w wyniku wypadku drogowego.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje