logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

19.05.2015

Jakie formalności czekają nas przy zakupie samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Zakupy samochodów sprowadzanych z zagranicy cieszą dużą popularnością. Dlatego warto wiedzieć, co nas czeka po nabyciu samochodu niedawno sprowadzonego do kraju i jak nie dać się oszukać handlarzom.

Z kim podpisujemy umowę?

W umowie kupna-sprzedaży samochodu oprócz naszych danych powinny widnieć dane osoby lub firmy od której samochód nabywamy. Może zdarzyć się jednak, że dostaniemy do podpisania umowę z danymi zagranicznego właściciela pojazdu. Nieuczciwy sprzedawcy po przyjeździe do Polski przepisują umowy kupna-sprzedaży samochodów. Na takiej umowie umieszczają dane osoby, od której nabyły pojazd poza granicami naszego kraju i pozostawiają wolne miejsca na wpisanie naszych danych. Może zastanawiać, w jaki sposób na takiej umowie znalazł się podpis zagranicznego, byłego już właściciela auta. Jak wiadomo umowa bez własnoręcznych podpisów każdej ze stron lub bez podpisów osób upoważnionych jest nieważna. Handlarze mają cel w takim formułowaniu umów, ponieważ wówczas to na nas jako nabywcy ciąży obowiązek uiszczenia opłaty recyklingowej w wysokości 500 złotych. Nie widnieją na umowie, więc nie możemy do nich zgłaszać roszczeń z tytułu ukrytych wad samochodu.

Kto płacy akcyzę?

Opisany powyżej proceder przepisywania umów często tłumaczony jest korzyściami z tytułu niższej akcyzy. Twierdzą, że jeżeli w umowie z nami zaniżą cenę zakupu pojazdu, to i niższy będzie podatek akcyzowy. Nie jest to prawdą, ponieważ urząd celny wylicza wysokość akcyzy na podstawie wartości rynkowej samochodu. Akcyzę zobowiązana jest zapłacić osoba, która sprowadziła auto do kraju. Na złożenie zgłoszenia jest 14 dni od dnia przekroczenia granicy, a na zapłatę 30 dni.

Jakie dokumenty powinien posiadać sprowadzony samochód?

Sprzedawca oprócz jednego egzemplarza sporządzonej umowy kupna-sprzedaży powinien nam przekazać kluczyki i dokumenty samochodu. Wśród dokumentów znajdują się: dowód rejestracyjny lub dokument wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, potwierdzający rejestrację pojazdu, komplet tablic rejestracyjnych bądź zaświadczenie o ich braku. Aby upewnić się, że mamy przed sobą właściwy dowód rejestracyjny obcego kraju można go porównać z wzorem tego dokumentu zamieszczonym na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - w zakładce “Transport” wybieramy “Transport drogowy”, przechodzimy do “Informacje o pojazdach” i klikamy “Wzory dowodów rejestracyjnych”. Sprzedawca powinien wydać nam również dokument potwierdzający zapłatę akcyzy i dowód uiszczenia opłaty recyklingowej. Jeżeli samochód został sprowadzony spoza Unii Europejskiej do wymaganych dokumentów dochodzą dokument potwierdzający zapłatę podatku od towarów i usług oraz dokument potwierdzający odprawę celną przywozową. Powszechną praktyką jest, że pierwszy krajowy nabywca samochodu, który zamierza go odsprzedać nie rejestruje auta w Polsce. Jeżeli na umowie kupna-sprzedaży i w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widniej inna osoba, to sprzedawca winien jest nam przekazać umowę kupna, którą sam zawarł. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z rejestracją auta. Jeżeli sprzedający odmawia udokumentowania swoich praw do samochodu, to oznacza, że auto posiada wady prawne i możemy odstąpić od umowy, a pieniądze powinny być nam zwrócone.

Co z tablicami rejestracyjnymi?

Jeżeli samochód nie posiada tablic, to najprawdopodobniej został wyrejestrowany w kraju z którego pochodzi i tablice zostały złożone w tamtejszym urzędzie, a do Polski przyjechał na lawecie. Wówczas, aby wyruszyć takim autem na drogi należy najpierw udać się do właściwego wydziału komunikacji w celu wyrobienia tablic tymczasowych. Jeżeli samochód posiada tzw. “tablice wjazdowe”, to należy zwrócić uwagę na datę ich ważności. Są to czasowe tablice wydawane przez lokalny zagraniczny urząd i można się na nich poruszać również w Polsce aż do dnia wygaśnięcia ich ważności. Możemy mieć do czynienia jeszcze z jedną sytuacją - pojazd posiada oryginalne zagraniczne tablice rejestracyjne. Zazwyczaj oznacza to, że auto nie zostało wyrejestrowane w kraju swojego pochodzenia i możemy mieć kłopot z zarejestrowaniem go w Polsce. Jeżeli jednak samochód został wyrejestrowany za granicą to nie możemy poruszać się nim w kraju. Jeżeli chcemy wyruszyć naszym nowym samochodem to oprócz sprawdzenia ważności tablic rejestracyjnych powinnyśmy zająć się wykupieniem ubezpieczenia OC.

Co jeżeli samochód kupię od osoby prywatnej?

Również w sytuacji, gdy samochód kupujemy od osoby fizycznej powyższe zasady nas obowiązują. Ponadto musimy pamiętać o zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym celu w Urzędzie Skarbowym składa się wypełnioną deklarację PCC-3. Podatku nie płaci się, jeżeli wartość rynkowa rzeczy nie przekracza 1 tysiąca złotych.

Jak wygląda rejestracja?

Samochód rejestruje się w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Do rejestracji potrzeba kompletu dokumentów:

  • wniosek o rejestrację,
  • ​dowód własności pojazdu,
  • dowód rejestracyjny lub inny dokument wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, potwierdzający rejestrację pojazdu,
  • komplet tablic rejestracyjnych, bądź zaświadczenie o ich braku,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku okresowego badania technicznego przed pierwszą rejestracją, jeżeli jest wymagane albo dowód rejestracyjny pojazdu lub inny dokument wydany przez właściwy organ zagraniczny potwierdzający wykonanie oraz termin ważności badania technicznego,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • dokument potwierdzający zapłatę opłaty recyklingowej,
  • zaświadczenie o zapłacie podatku VAT przy pojazdach sprowadzanych spoza Unii Europejskiej lub faktura z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług
  • dokument określający tożsamość właściciela,
  • jeżeli pojazd został nabyty w Polsce od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu, pojazdami kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopię KRS potwierdzającą prowadzenie przez zbywcę takiej działalności, aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON,
  • dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Warto znać swoje prawa i nie dać się oszukać podczas zawierania umowy kupna samochodu. Nabywca oprócz przysługujących praw ma jeszcze obowiązki, o których nie wolno mu zapominać.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje