logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

10.08.2015

Jak odwołać się od mandatu?

Zostałeś obciążony mandatem karnym za wykroczenie drogowe? Mandat przyjąłeś lecz teraz zastanawiasz się, czy możesz się od niego odwołać i jak to zrobić? Przeczytaj nasze wskazówki!

Mandat to ostateczność?

Gdy funkcjonariusz nakłada na nas mandat karny powinien poinformować nas również o prawie do odmowy jego przyjęcia. Wówczas spawa trafia do sądu i tam orzeka się o naszej winie i ewentualnej karze. Jeżeli sąd uzna, że popełniliśmy wykroczenie kara może być wyższa niż wysokość mandatu. Do tego dołożą się koszty postępowania, które powinniśmy uregulować. Przyjmując mandat teoretycznie zgadzamy się z tym, że zawiniliśmy i z decyzją funkcjonariusza o ukaraniu nas. Jeżeli jednak później zdecydujemy, że jednak nie zawiniliśmy, to możemy napisać wniosek o uchylenie mandatu.

Jak sporządzić wniosek o uchylenie?

Nie ma określonych warunków formalnych, jakie musi spełnić wniosek. Nie ma żadnego druku do wypełniania. Wniosek sporządzamy sami, można to zrobić nawet odręcznie na zwykłej kartce papieru. We wniosku musimy zawrzeć dokładne dane swoje i nadawcy, przedstawić czego dotyczy, umotywować swoje odwołanie, a całość własnoręcznie podpisać. Wiosek składa się w sądzie właściwym ze względu na miejsce nałożenia grzywny. Można to zrobić osobiście lub wysyłając list polecony. Przy wysyłce listu Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego, a nie data odebrania przesyłki przez adresata. Jest na to tylko siedem dni od daty otrzymania mandatu. Sąd sprawdzi, czy czyn, za który nałożono mandat jest wykroczeniem czy nie. Tylko wówczas, gdy okaże się że grzywnę nałożona za coś, co nie jest wykroczeniem, możemy liczyć na uchylenie mandatu. Prawo nie przewiduje zmniejszenia wysokości grzywny, dlatego zawarcie we wniosku prośby o obniżenie wysokości mandatu będzie bezcelowe. Zapis o uchyleniu mandatu znajdziemy w artykule 101, w paragrafie 1. Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nawet jeżeli złożymy wniosek o uchylenie, to powinniśmy mandat kredytowy zapłacić. Jeżeli sąd uwzględni wniosek, to pieniądze zostaną nam zwrócone.

Nowe podstawy do uchylenia mandatu

1 lipca 2015 roku nastąpi nowelizacja kodeksu karnego. Wówczas poszerzy się lista przypadków, w jakich można uchylić mandat karny. Podstawą do uchylenia mandatu będzie sytuacja, gdy mandat nałożono mimo, zakazu nakładania mandatu karnego w sytuacji, gdy za czyn zabroniony należałoby orzec środek karny, lub gdy czyn wypełniał znamiona wykroczenia jak i przestępstwa. Kolejną sytuacją pozwalająca na uchylenie mandatu przewidzianą w nowelizacji jest zdarzenie, gdy grzywnę nałożono w wysokości wyższej niż wynika to z art. 96 § 1–1b, z tym że w takim wypadku jedynie w części przekraczającej jej dopuszczalną wysokość. Uchylić można mandat nałożony na osobę, która nie ukończyła 17. roku życia oraz, gdy czyn za który nałożono karę został popełniony w okolicznościach wyłączających jego bezprawność (tj. stan wyższej konieczności, czy też obrona konieczna), oraz w przypadku nałożenia mandatu karnego na osobę, która w momencie popełnienia czynu zabronionego była niepoczytalna.

Jeżeli w czasie postępowania mandatowego nie poczuwamy się do winy, albo mamy wątpliwości, czy mandat faktycznie nam się należy, to lepiej odmówić jego przyjęcia. Bo uchylenie prawomocnego mandatu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach. Obecnie nie bada się w ogóle winy tego, który otrzymał mandat, a jedynie sprawdza się czy czyn, za który nałożono karę jest wykroczeniem.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje