logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

25.04.2016

Felgi aluminiowe vs felgi stalowe

Zimowe warunki na drogach, takie jak: śnieg, błoto, piasek, sól powodują, że podróżuje się mniej komfortowo oraz negatywnie oddziałują na stan karoserii i elementów zawieszenia pojazdu. Najbardziej narażona na zniszczenie są felgi. Dlatego wielu kierowców zastanawia się jakie felgi lepiej sprawdzają się w zimie: stalowe czy aluminiowe?

Cena

Najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy typami felg jest ich cena. Kupując felgi stalowe zapłacimy mniej niż za aluminiowe. Wyważenie kół z felgami stalowymi też jest tańsze ze względu na używanie do tego innych ciężarków.

Odporność na korozję

Nieprawdą jest, chociaż powszechnie panuje taki pogląd, że felgi aluminiowe są mniej odporne na korozję. Większość obecnie produkowanych felg z lekkich stopów jest przystosowana do warunków zimowych. Renomowani producenci zabezpieczają swoje felgi warstwą lakieru ochronnego - odpornego na środki stosowane na drogach o tej porze roku. Spora warstwa brudu na feldze może uszkodzić jej warstwę ochronną, dlatego wybierając felgi aluminiowe na zimę należy wziąć pod uwagę ich kształt. Powinny mieć jak najbardziej prostą budowę, bez zagłębień, dużej ilości ramion i otworów. Chodzi o to, aby ich czyszczenie było jak najłatwiejsze. O tej porze roku lepiej unikać stosowania felg polerowanych i chromowanych, które są znaczne bardziej podatne na niekorzystne działanie soli drogowej i piasku. Felgi stalowe korodują dużo częściej bo łatwiej je zarysować. Pierwsze rysy tworzą się już podczas zakładania kołpaka i tworzą podstawę do rozwoju rdzy na ich powierzchni. Kolejnych zarysowań łatwo nabawią się poprzez dostanie się pomiędzy felgę a kołpak kamieni i rozsypywanych na drogach piasku i soli. “Stalówki” nie są zabezpieczane lakierem ochronnym, bo to podniosłoby koszt ich produkcji, turniej też je dokładnie umyć.

Uszkodzenia mechaniczne

Zimą łatwiej o mechaniczne uszkodzenia felg, powodują to trudniejsze warunki na drodze: oblodzenia, pojawiające się “dziury” w jezdni. Należy wziąć pod uwagę, że konstrukcja felg aluminiowych jest bardziej podatna na zniszczenia, a gdy już dojdzie do uszkodzenia to łatwiej i taniej naprawimy felgę stalową. Naprawa felgi aluminiowej też jest możliwa, istnieją fachowcy, który się w tym specjalizują. Jednak przy poważniejszych kolizjach obręcz aluminiowa może pęknąć, a wówczas już nie da się jej naprawić. Ponadto dokupienie zniszczonej felgi aluminiowej o danym wzorze może być trudne i wówczas możne okazać się, że będziemy zmuszeni zainwestować w nowy komplet felg.

Wygląd

Poczucie estetyki jest sprawą indywidualną, jednak większości osób bardziej podobają się felgi aluminiowe. Szeroki wybór wzorów obręczy aluminiowych daje możliwość nadania autu wyjątkowego stylu, niepowtarzalnego wyglądu. Plastyczność materiału z jakiego są wykonane umożliwia tworzenie wzorów prostych, klasycznych, eleganckich lub bardziej sportowych, dynamicznych. Dostępne są też alufelgi w różnych kolorach. Dodatkowo, zakładając felgi aluminiowe, zyskujemy lepsze chłodzenie hamulców, dzięki budowie sprzyjającej przepływom powietrza i temu, że aluminium dobrze przewodzi ciepło, odbierając je z tarcz hamulcowych.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które felgi są lepsze. Zarówno felgi stalowe jak i aluminiowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy idą na kompromis i stosuje doba typy felg zamiennie.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje