logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

23.02.2015

Co zrobić jeśli dojdzie do kolizji?

Chwila nieuwagi, złe warunki na drodze, drobny błąd innego uczestnika ruchu i bardzo łatwo o kolizję. Co zrobić, jeżeli przydarzy się nam takie zdarzenie na drodze? Kiedy wezwać policję, jakie dokumenty przygotować? Odpowiedzi w poniższym tekście.

Kolizja, czy wypadek?

Z kolizją mamy do czynienia wówczas, gdy w wyniku zdarzenia w ruchu lądowym doszło do uszkodzenia mienia (np. uszkodzeniu pojazdu, ogrodzenia). Jednak poważnych urazów nie poniosła żadna z osób biorących udział w tym zdarzeniu (powodujących rozstrój zdrowia powyżej 7 dni). Definicji kolizji nie ma w ustawie Prawo o ruchu drogowym ani w kodeksie wykroczeń. Jednak to określenie jest powszechnie stosowane, by odróżnić darzenie drogowe bez ofiar od wypadku. I jak, definiując wypadek przyjmuje się najczęściej określenie “zderzenie w ruchu lądowym, skutkiem którego jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności organizmu trwające dłużej niż 7 dni”.

Pierwsze kroki na miejscu zdarzenia.

Po pierwsze należy zatrzymać pojazdu w taki sposób, aby nie spowodować zagrożenia dla innych osób. Jeżeli żadna z osób biorących udział w zdarzeniu nie ucierpiała, to pojazdy trzeba zaparkować w takim miejscu, by nie przeszkadzały i nie tamował ruchu. Ewentualnie może okazać się, że w wyniku uszkodzeń samochodów nie można usunąć, wówczas trzeba miejsca kolizji właściwie oznaczyć np. za pomocą trójkąta ostrzegawczego, świateł awaryjnych. Najważniejsze by nie powodować zagrożenie dla kolejnych osób i pojazdów. Następnie trzeba ustalić przyczyny zdarzenia. Jeżeli jednoznacznie wiadomo, kto zawinił i spowodował kolizję i ta osoba przyznaje się do tego, to nie ma potrzeby wzywania policji. Szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia OC po spisaniu stosownego oświadczenia. Jeżeli mamy taka możliwość, to dobrze jest porobić zdjęcia miejsca zdarzenia i uszkodzeń. Fotografie mogą przydać się podczas procesu pozyskiwania odszkodowania.

Jak spisać prawidłowe oświadczenie?

Najprościej byłoby przewozić w samochodzie druk oświadczenia sprawcy kolizji (wzór można odszukać w Internecie i wydrukować). Jeżeli jednak na miejscu zdarzenia nie ma gotowego pisma, należy je ułożyć. Całość oświadczenia powinien spisać sprawca kolizji, wówczas zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo, że później wyprze się swojej winy. W oświadczeniu powinniśmy zawrzeć takie informacje jak:

  • jednoznaczne stwierdzenie kto jest sprawcą, 
  • ​dane osobowe sprawcy,
  • dane dotyczące posiadanego przez tą osobę prawa jazdy (numer dokumentu, kategoria, organ, który wystawił),
  • dane pojazdu (model, marka, numer rejestracyjny),
  • dane ubezpieczyciela (nazwa zakładu ubezpieczeń, data zwarcia umowy i numer polisy),
  • takie same dane podane przez pozostałe strony zdarzenia,
  • okoliczności zdarzenia (miejsce, data i godzina, przyczyny),
  • zakres uszkodzeń pojazdów
  • dane świadków kolizji (imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów),
  • data i czytelny podpis poszkodowanego,
  • data i czytelny podpis sprawcy.

Co, gdy nie uda się nam dogadać?

W sytuacji, gdy podejrzewamy, że któryś z uczestników zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo, gdy mamy wątpliwości co do przedstawionych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy OC) powinniśmy wezwać policję. Bez patrolu policyjnego nie obejdzie się też, gdy strony zdarzenie nie mogą dojść do porozumienia i samodzielnie nie potrafią ustalić sprawcy. Policja weźmie pod uwagę nasze zeznania, zapyta o przebieg kolizji światków, obejrzy uszkodzenia i na tej podstawie odtworzy przebieg zdarzenia. Po czym winnego ukarze mandatem lub skieruje sprawcę do sądu (jeżeli osoba wskazana jako sprawca nie poczuwa się do winy). Jeżeli jest to droga publiczna to do mandatu dokładają się punkty karne.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Poszkodowany powinien niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, by zgłosić zdarzenie. Ten wyznacza rzeczoznawcę do oceny uszkodzeń pojazdu. Wówczas możemy mu przekazać własną dokumentację zdarzania. Po oględzinach pojazdu ubezpieczyciel przygotuje kosztorys naprawy i poinformuje nas o wysokości przyznanego odszkodowania.

Będąc uczestnikiem kolizji drogowej powinniśmy przede wszystkim zachować spokój i nie dać się ponieść nerwom. Podstawą jest bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego, o które powinniśmy zadbać właściwie oznaczając miejsce zdarzenia lub usuwając z niego pojazdy. Najlepiej dogadać się i samodzielnie ustalić kto jest sprawcą zdarzenia po czym spisać oświadczenie sprawcy. Najwygodniej, gdy odpowiedni druk mamy zawsze ze sobą w podróży.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje