logowanie rejestracja
logo szroty.pl
Ogólnopolska baza punktów sprzedaży części używanych i stacji demontażu!

Dodaj bezpłatny wpis, całkowicie za darmo, na zawsze !

aktualnie zarejestrowanych: 1125 punktów

07.09.2015

Bezpieczna jazda po zmroku

Prowadzenie pojazdu po zmroku jest mało komfortowe we względu na słabą widoczność - spowodowaną ograniczonym oświetleniem. Trudniej dostrzec przeszkodę, innych użytkowników drogi, jest niebezpiecznej.

Odpowiednie przygotowanie

Przed nocną podróżą dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają, przeczyścić reflektory, zarówno przednie jaki i tylne. Szyby i lusterka też powinny być czyste. Po każdej wymianie żarówek powinno się sprawdzić ustawienie świateł w stacji diagnostycznej. Przyda się zaopatrzenie w żarówki samochodowe dobrej jakości. Na pierwszy rzut oka trudno ocenić, które żarówki są lepsze, a które gorsze, dlatego dobrze jest sięgać po te sprawdzone.

Gdy widzimy gorzej

Po zmroku w oku zachodzą procesy adaptacyjne. Często to właśnie w tedy dają o sobie znać problemy okulistyczne, jeżeli zauważymy, że w takich warunkach pogarsza się nasz wzrok, to powinniśmy go sprawdzić u lekarza okulisty. Konieczna może być korekcji wzroku. Przydatne okazują się okulary z powłoką antyrefleksową, dzięki nim kierowca nie zostaje oślepiony przez światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Ograniczmy też oświetlenie wnętrza samochodu, aby procesy adaptacyjne oka mogły swobodnie dostosować nasz zwrot to warunków zewnętrznych. Źrenice rozszerzą się, abyśmy widzieli jak najwięcej.

Redukcja prędkości

Prędkość z jaką się poruszamy powinniśmy dostosować do widoczności, w ten sposób, abyśmy mogli zauważyć przeszkodę i zatrzymać samochód w oświetlonym fragmencie drogi. Po zmierzchu, na nieoświetlonych odcinkach, widziany przez nas wycinek drogi wyznaczają światła naszego samochodu. Jeżeli dodatkowo nadjeżdżające z przeciwka pojazdy uniemożliwiają włączenie świateł drogowych to należy zmniejszyć prędkość.

Współpraca na drodze

Należy zadbać o to, aby nie oślepiać innych kierowców. Pamiętajmy o wyłączaniu świateł drogowych, gdy ktoś nadjeżdża z przeciwka. Starajmy się też nie świecić w lusterko kierowcy jadącemu przed nami - można temu zapobiec stosując odpowiedni odstęp od poprzedzającego nas samochodu. Gdy jesteśmy wyprzedzani utrzymujmy włączone światła drogowe aż do chwili, gdy szybszy pojazd zrówna się z nami, w tedy przełączmy na światła mijania, aby go nie oślepić. W tym momencie kierowca wyprzedzający powinien włączyć swoje światła drogowe.

Zalety nocnej jazdy

Jazda nocą oprócz mankamentów ma swoje zalety. Na drodze jest zazwyczaj mniejszy ruch i można uniknąć korków. Zmieniające się snopy świateł samochodów nadjeżdżających z przeciwka mogą zasugerować zakręt, a błyskające światła stop pojazdu przed nami ostrzec o zbliżającej się przeszkodzie. Dlatego część kierowców chętnie pokonuje dłuższe trasy właśnie wtedy.

Po zmroku kierowcy mają do dyspozycji znacznie mniej informacji o tym, co dzieje się na drodze przed nimi lub z boku pojazdu. Dlatego należy się to takich warunków przystosować zmniejszając prędkość i świadomie korzystając z oświetlenia samochodu.


< POWRÓT DO LISTY
BOX SPONSOROWANY
PROMUJ SWOJĄ FIRMĘ
x

Regulamin



Akceptuje
Witryna korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zapoznałem się i akceptuje